Noże do gilotyn

Nożyce gilotynowe do blach - dodatkowe informacje

W przypadku blach nożyce gilotynowe, potocznie określane także jako gilotyny, stanowią pierwszy wybór ze względu na to, że pozwalają uzyskiwać proste i długie cięcia. W zależności od swojego rodzaju mogą być przeznaczone zarówno dla relatywnie niewielkich warsztatów metalurgicznych czy budowlanych, jak i dla dużych zakładów, zajmujących się seryjną obróbką. W obrębie tego typu przedsiębiorstw nożyce gilotynowe do blach są powszechnie wykorzystywane także do stali prostokątnej oraz okrągłej czy też płaskowników i stalowych kątowników lub teowników.

Sposób działania i najważniejsze parametry różnicujące pomiędzy sobą nożyce gilotynowe do blach

Jak zostało wspomniane wcześniej, gilotyny są narzędziami dedykowanymi do przecinania arkuszy blach wzdłuż prostej linii. Na ich konstrukcję składają się przede wszystkim dwa specjalistycznie zaprojektowane, ułożone w stosunku do siebie pod odpowiednio małym kątem ostrza. W większości przypadków noże przemieszczają się względem siebie w sposób prostoliniowy lub są zawiasowo ułożyskowane. Dzięki temu proces przecinania materiału następuje stopniowo, a niezbędna do dostarczenia siła w celu przeprowadzenia cięcia zmniejsza się.

Nożyce gilotynowe do blach występują w niejednolitych wariantach różniących się od siebie wieloma parametrami. Podstawowy z nich to oczywiście wielkość, od której bezpośrednio uzależniony jest zakres możliwych zastosowań. Względnie małe urządzenia tego typu nadają się do cięcia blach o niewielkiej grubości, podczas gdy ich duże odpowiedniki występują najczęściej w formie hydraulicznych nożyc gilotynowych pozwalających ciąć arkusze o grubości osiągającej nawet do 8 mm. Drugą ze wspomnianych opcji gilotyn bardzo powszechnie wykorzystuje się w ramach wielkich zakładów metalurgicznych działających w branży obróbki blachy na skalę masową.

Z pozostałych cech różnicujących pomiędzy sobą nożyce gilotynowe do blach wymienić trzeba także niejednolite limity w zakresie możliwej długości cięcia. Maksymalnie wynosi ona zwykle około 6 metrów, jednak zdarzają się urządzenia wykraczające poza ten pułap. Ponadto gilotyny mogą mieć na wyposażeniu stoły podawcze rozmaitych rozmiarów. Od tego aspektu zależy z kolei to, jaką wielkość będą mogły posiadać cięte przy użyciu konkretnej maszyny arkusze blach. Dodatkowymi istotnymi parametrami, które mogą różnić się w zależności od specyficznego wariantu ręcznych, mechanicznych lub hydraulicznych nożyc gilotynowych są również czynniki takie, jak moc oraz siła wykorzystywana przez nie do cięcia blach.

nożyce gilotynowe do blach, hydrauliczne nożyce gilotynowe

Nowoczesne i zautomatyzowane hydrauliczne nożyce gilotynowe

Spośród występujących na rynku rodzajów nożyc gilotynowych do blach na szczególne wyróżnienie zasługują urządzenia o napędzie hydraulicznym, wyposażone w sterowanie CNC. Maszyna tego rodzaju, odpowiednio rozbudowana w sprzęt peryferyjny, jest w stanie przekształcić się z samodzielnej jednostki do obróbki blachy w perfekcyjnie zintegrowaną z resztą systemu składową dużej linii produkcyjnej.

W dzisiejszych czasach producenci urządzeń z rozmaitych branż prześcigają się w zakresie dostosowywania oferty do potrzeb klientów. Nie inaczej sytuacja prezentuje się, jeśli chodzi o hydrauliczne nożyce gilotynowe. W ich przypadku rynek silnie nasycony jest rozmaitymi układami dodatkowymi, które oddziałują zarówno na poprawę efektywności samego cięcia materiału, jak i istotnie wspomagają automatyzację całego procesu.

Z możliwych przykładów tego typu rozwiązań wspomnieć należy chociażby o stołach dla hydraulicznych nożyc gilotynowych podtrzymujących blachę w trakcie jej cięcia, co zapewnia obrabianemu materiałowi zwiększoną precyzję pozycjonowania, a także redukuje stopień zwisu cienkich arkuszy, zapewniając stałe podparcie podczas cyklu. Co istotne system taki korzysta z bazowego, hydraulicznego układu maszyny, z którą jest połączony, więc nie wymaga do działania żadnych dodatkowych mediów.

Aby z kolei zwiększyć stopień automatyzacji, hydrauliczne nożyce gilotynowe wyposażyć można w specjalistyczne systemy przeznaczone do przemieszczenia obrobionych elementów poza obrys urządzenia, do wyznaczonej uprzednio strefy odbioru. Rozwiązania takie bazują zwykle na pasach transmisyjnych dostosowywanych w zakresie długości oraz szerokości do specyfiki działalności klienta. W przypadku zapotrzebowania na bardziej zaawansowane systemy, hydrauliczne nożyce gilotynowe można wzbogacić także o funkcje dodatkowe, takie jak zliczanie obrobionych detali, układanie ich w stosy czy też segregowanie odpadu.

Oferujemy noże do nożyc gilotynowych szlifowane i hartowane na wskroś do 55 ± 2 HRC, do cięcia stali zwykłej i nierdzewnej.
W stałej sprzedaży posiadamy noże do gilotyn NG3 ÷ 13, NTE, CNTA 6 ÷ 25 oraz inne do gilotyn DURMA, BAYKAL, ERMAKSAN itp.
Na życzenie klienta możemy wykonać również noże według specyfikacji i rysunku o długości noża do 4100mm. 

Zainteresowany ofertą? Skontaktuj się z nami